Graikinai riešutmedžiai

Graikinių riešutmedžių veislių aprašymas

Įprasto dydžio riešutų veislės

(galima gliaudyti tiek mechanizuotai, tiek su rankiniais gliaudikliais).


Mars. Sena čekų veislė. Pasižymi labai kokybiškais ir skaniais riešutais, atsparumu šalčiui ir ligoms, trumpa vegetacijos trukme. Dėl vėlyvos vegetacijos ir žydėjimo Mars išvengia pavasarinių šalnų. Kai kurių augintojų nuomone, šios veislės riešutai vieni kokybiškiausių iš europietiškų veislių. Riešutai vidutiniškai sveria 10-14 g. Branduolys sudaro 52-55%. Riešutai labai lengvai gliaudomi ir tinka ilgesniam saugojimui. Medis vidutiniškai augus. Derėjimo tipas viršūninis. Intensyviau derėti pradeda 6-7 metais, tačiau tikrą derėjimo potencialą medis atskleidžia maždaug nuo 10 metų (medis turi užaugti ir užimti jam skirtą plotą). Riešutai sunoksta antroje rugsėjo pusėje. Rekomenduojama sodinimo schema 10x10. Veislė gana atspari bakteriozei (šiek tiek mažiau už Broadview) ir vidutiniškai antraknozei. Veislę tinka sodinti pramoniniuose ekstensyviuose (mažesnės priežiūros) sodose. Šie riešutmedžiai gerai prisitaiko prie mažiau derlingos žemės – tuomet jų augumas sumažėja ir medis gausiau dera. Moteriški ir vyriški žiedai žydi tuo pačiu metu, todėl Mars gali būti auginamas vienas. Tačiau pasodinus kitos veislės tuo pačiu metu dulkantį riešutmedį, derlius būna didesnis. Rekomenduojami apdulkintojai: Broadview, Lake, Koszycki, U 02.


Broadview. Kanadoje atrasta veislė. Dėl gero atsparumo šalčiui ir intensyvaus derėjimo veislė yra išplitusi Kanadoje, JAV šiaurėje ir šaltesniuose Europos kraštuose. Pasižymi vėlyvesne vegetacija (vėliau už Mars 1, bet anksčiau už Mars) ir žydėjimu. Riešutai formuojasi ne tik pernykščių ūglių viršūnėse, bet ir iš dalies šoninių pumpurų, dėl to ši veislė pasižymi intensyviu derėjimu. Riešutai kokybiški ir skanūs, nors dydžiu ir kokybe šiek tiek nusileidžia Mars veislės riešutams. Luobelėje jaučiamas graikiniams riešutams būdingas nedidelis kartumas. Branduolio išeiga 44 – 46 %. Intensyviai pradeda derėti nuo šeštų metų. Riešutai sunoksta rugsėjo pabaigoje - spalio pradžioje. Medis yra neaugus, todėl tinka mažiems sodams arba pramoniniuose soduose su tankesne sodinimo schema: 8x8, 7x9, mažiau derlingoje žemėje 7x7. Visgi, tai yra intensyvaus derėjimo veislė, todėl jai geriau parinkti derlingesnę žemę. Bet ši veislė gali toleruoti ir prastesnį dirvožemį. Medis auga kompaktiška laja ir yra linkęs šiek tiek užtankėti, todėl retkarčiais rekomenduojama praretinti šakas. Veislė gana atspari antraknozei ir bakteriozei. Šios veislės atsparumas ligoms yra didesnis už daugelio kitų intensyvaus derėjimo veislių ir ligos pažeistų riešutų nebūna daug. Veislę galima auginti pusiau intensyviuose soduose. Žydėjimas tik dalinai sutampa su dulkėjimu, bet pasireiškia apomiksija - dalis riešutų užsimezga be apdulkinimo. Medį galima auginti ir vieną, bet norint gausaus kasmetinio derėjimo verta šalia auginti tinkamą apdulkintoją. Tinka Koszycki, Mars, Mars 1, U 01, U 02. Taip pat reikia turėti mintyje, kad Broadview yra jautrus perdulkinimui. Tai reiškia, kad pasodinus ten kur auga labai daug skirtingų veislių derlius gali pasidaryti mažesnis.


Mars 1. Spėjama, kad ši forma turi Mars ir Lake genų. Pasižymi labai geros kokybės riešutais, intensyviu derėjimu ir atsparumu šalčiui. Veislė dera tiek iš viršutinių, tiek iš šoninių pumpurų, dėl to yra gerokai derlingesnė už Mars. Riešutų kokybė yra geresnė už Broadview. Branduolio išeiga 50 %. Vegetacijos pradžia ir žydėjimas vidutinio ankstyvumo - vėlyvesnė už U02, bet ankstyvesnė už Broadview. Riešutai sunoksta rugsėjo pabaigoje. Veislė neatspari bakteriozei. Mažiau lietingais metais liga gali nepasireikšti visai, tačiau lietingais metais gali pažeisti ženklią dalį derliaus. Tinkamai naudojant augalų apsaugos priemonės ligų galima išvengti.  Veislė yra vidutiniškai augi. Rekomenduojama sodinimo schema 10x10, prastesnėje žemėje 8x8. Šios veislės žirginiai pradeda dulkėti jau beveik pasibaigus moteriškų žiedų žydėjimui, todėl šalia reikia sodinti kitą veislę. Tinkami dulkintojai: Broadview, Hansen, Resovia.


Zygmunt (U 02). Nauja Lenkijos selekcijos veislė, kuri rekomenduojama visų tipų soduose: intensyviuose, ekstensyviuose, ekologiškuose ir mėgėjiškuose. Veislė pasižymi dideliu derlingumu ir mažesniu augumu. Derėjimo tipas viršūninis, tačiau medis augina daug trumpų šakelių, dėl ko veislė priskiriama prie intensyviai derančių riešutmedžių. Riešutai gana vienodo dydžio, šviesiais branduoliais, gerai išsilaiko ilgesnį laiką. Branduolio išeiga 48 - 52%. Vegetacijos pradžia ir žydėjimas yra gana ankstyvi, todėl veislę rekomenduojama sodinti ten, kur yra mažesnė pavasarinių šalnų rizika, pvz. aukštesnėse vietose ar prie vandens telkinių. Medis greitai pradeda intensyviai derėti. Gera šios veislės savybė - nuo ligų beveik nenukenčia riešutai, nors lapai antraknozės būna pažeidžiami gana dažnai. Veislė atspari bakteriozei. Taip pat veislė pasižymi geru atsparumu sausrai. Skirtingai nei dauguma kitų veislių, sausros metu ši veislė nenumeta užuomazgų. Todėl praktiškai beveik visi užsimezgę riešutai sunoksta. Medis neaugus, todėl jį galima sodinti pagal schema 8X8, 7x9, o mažiau derlingose žemėse 7x7. Medis gerai reaguoja į genėjimą, todėl numatant pastovų genėjimą galima sodinti pagal schemą 7x5,5. Medis tinkamas mažuose soduose. Žydėjimas ir dulkėjimas iš dalies sutampa, todėl nesant galimybės pasodinti kito medžio riešutmedis apsidulkina pats. Tačiau norint gausesnio kasmetinio derėjimo vertėtų šalia pasodinti ir apdulkintoją. Tinkamos veislės: Hansen, Resovia, SK 04/10, SK04/05, U 14, Broadview. Riešutai sunoksta po veislės Brodview.


SK4/10. Forma išvesta Lenkijoje. Tai riešutmedis, nokinantis riešutus, kurių branduoliai padengti tamsiai rožinės spalvos luobele. Riešutai taip pat pasižymi išskirtiniu skoniu - jaučiamas medaus poskonis. Riešutai vidutinio dydžio. Tokie riešutai ypač vertinami konditerijoje (naudojami papuošimui). Dauguma rožinius branduolius nokinančių riešutmedžių yra neatsparūs šalčiui, tačiau ši veislė išvesta mūsų klimatui artimesnėje Lenkijoje ir jos atsparumas šalčiui yra didesnis. Riešutmedis dera iš viršutinių ir šoninių pumpurų, todėl yra labai derlingas ir anksti pradeda intensyvų derėjimą. Riešutmedžio vegetacija ir žydėjimas yra ankstyvi, todėl reikia parinkti vietą su mažesne pavasarinių šalnų rizika. Riešutai sunoksta rugsėjo pabaigoje. Informacija apie atsparumą ligoms veislės aprašymuose nepateikiama. Riešutai vidutiniškai augūs. Auga ir prastesnėse dirvose. Rekomenduojama schema 10x10. Prastesnėje žemėje 8x8. Reikalingas kitos veislės apdulkintojas: Koszycki, U 02, Broadview, Lake, Mars 1.


SK4/05. Forma labai panaši į SK4/10, tik riešutų kevalai plonesni, dėl ko galima gliaudyti tiesiog rankomis. Riešutai mažesni už SK4/10. Kitomis savybėmis abiejų formų riešutmedžiai yra panašūs.


Milotai vėlyvas (Milotai kesei). Nauja vengriška veislė išvesta iš kažkada tame krašte populiariausios Milotai 10. Naujos veislės pranašumas - vėlyva vegetacija ir žydėjimas. Riešutai dera ne tik iš viršūninio ūglio pumpuro, bet ir iš šoninių (lateralinių). Lateralinis derėjimas  55 – 60 %. Riešutų kokybė yra gera, bet branduolio išeiga yra mažesnė - 42 – 45 %. Patys riešutai yra 32 – 34 mm dydžio. Riešutai sunoksta spalio mėnesį, todėl pasitaikius ankstyvoms stiprioms šalnoms nauji ūgliai gali ne iki galo subręsti. Riešutmedis nėra augus, todėl galimos tankesnės sodinimo schemos. Atsparumas ligoms vidutinis. Apdulkintojas - Milotai derlingas (Milotai botermo). Dalinai apdulkina Mars, U 01, U 11 ar U 12.


U 16. Nauja lenkiška forma, pasižyminti kokybiškais bei skaniais riešutais ir nedideliu augumu. Kol kas duomenų apie ją nėra daug. Bet ji jau yra auginama ir Lietuvoje. Lietuvos augintojų teigimu ji yra panaši į U 02 veislę. Derėjimo tipas viršūninis. Vegetacija ir žydėjimas yra šiek tiek vėlesni už U 02 veislės. Atsparumas antraknozei vidutinis. Bakteriozei veislė mažiau atspari. Lietingais metais liga gali pažeisti dalį riešutų. Medžio augumas nedidelis, todėl tinka auginti mažuose soduose. Rekomenduojama sodinimo schema 8x8, nederlingoje žemėje 7x7. Apdulkintojas mėgėjiškame sode nebūtinas. Tinkami apdulkintojai: Resovia ir U 02.


Stambiavaisės veislės

(Lenkijoje vadinami Jacekais)


U 12. Tai stambiavaisė lenkiška riešutmedžių forma. Riešutai stambūs (~ 4x5 cm), sandariai uždarytu kevalu, branduolys saldaus skonio. Riešutai dera iš viršutinių ir šoninių pumpurų, o tai reiškia didelį riešutmedžių derlių. Riešutai išdžiūna pakankamai lengvai ir gali gulėti ilgą laiką. Veislė vėlai pradeda vegetaciją ir žydėjimą, todėl išvengia pavasarinių šalnų. Informacija apie atsparumą ligoms aprašymuose nepateikiama. Žydėjimas ir dulkėjimas sutampa, todėl apdulkintojas nebūtinas. Dulkintojai: Mars, U 01, U 11.


U 14. Stambiavaisė lenkiška riešutmedžių forma. Riešutai stambus (~ 4x5 cm), bet plonu kevalu ir lengvai gliaudomi. Kai kurių riešutų kevalai gali būti ne iki galo uždari. Geras skonis tiek valgant šviežius, tiek po išdžiovinimo. Džiovinami pakankamai lengvai. Riešutmedžiai anksti pradeda derėti ir yra derlingi. Derėjimas viršūninis. Jaunų medžių augumas yra didelis. Rekomenduojama sodinimo schema 10X10 ar 12X12. Riešutmedžių lapus ar jaunus ūglius gali pažeisti ligos, tačiau riešutai išlieka sveiki. Tinkami apdulkintojai: Koszycki, U 02.


 U 01. Stambiavaisė riešutmedžių forma, pasižyminti vėlyva vegetacija, todėl tinka auginimui, kur yra pavasarinė šalnų rizika. Stambūs ir labai kokybiški riešutai yra nesunkiai džiovinami, laikant nepraranda kokybės. Branduoliai šviesūs ir jų išeiga yra apie 50 %, o tai labai geras rodiklis stambiavaisiams riešutams. Kevalas yra plonas ir riešutus lengva išgliaudyti. Derėjimo tipas viršūninis. Atsparumas ligoms vidutinis. Rekomenduojama sodinimo schema 10x10. Lają rekomenduojama formuoti su aukštesniu kamienu, nes šakos linkusios augti horizontaliai. Apdulkintojai nebūtini. Tinkami Lake, Koszycki, Broadview.


Koszycki. Lenkijoje iš stambiavaisių riešutmedžių tai turbūt populiariausia veislė. Pasižymi gausiu derėjimu, kokybiškais stambiais riešutais ir nedideliu augumu. Vegetacija ir žydėjimas yra ankstyvi, todėl reikia parinkti vietą su mažesne pavasarinių šalnų rizika. Pagrindinis derėjimas yra ant pernykščių šakelių viršūnėlių, tačiau dera ir iš storiausių ilgų pernykščių ūglių šoninių pumpurų. Žiedai iš šoninių pumpurų žydi vėliau. Riešutai yra plonu kevalu, o branduolio išeiga geromis sąlygomis būna iki 49 %. Branduolys skanus, saldaus skonio, bronzinės spalvos. Ilgiau laikomų riešutų branduolių spalva patamsėja iki šokolado spalvos, bet jie išlieka skanūs. Medį lengva formuoti. Dažnu atveju užtenka pašalinti tik apatines šakas iki norimo aukščio. Medį geriau sodinti derlingoje žemėje. Kaip ir kitoms stambiavaisėms veislėms, medžiui reikia daugiau maistinių medžiagų. Veislė yra atspari bakteriozei ir nelabai atspari antraknozei, tačiau lyginant su kitomis, yra laikoma gana atsparia ligoms. Riešutai sunoksta II ir III rugsėjo dekados sandūroje (anksčiau už Mars veislę). Ankstyva vegetacijos pabaiga yra didelis šios veislės privalumas, nes tai reiškia, kad riešutai visada spės gerai sunokti ir medis pasiruoš žiemai. Žydėjimas ir dulkėjimas sutampa nedaug, todėl reikėtų sodinti apdulkintoją. Tam tinka Resovia, Broadview, Hansen. Informaciją apie parduodamus sodinukus ir kaip juos nusipirkti rasite čia.