Audėjų Sodai

Riešutmedinės gumbadarės erkės

Vasarą socialiniuose tinkluose sodininkai pradeda klausinėti: - Kas nutiko riešutmedžiams? Prie tokio įrašo būna riešutmedžio lapų su "karpomis" nuotraukos. Kai kas aiškina, kad čia liga ir pataria purkšti fungicidais.

Tokių gumbų Lietuvoje galima pamatyti ant dažno riešutmedžio. Bet tai nėra liga. Tokie gumbai yra riešutmedinių gumbadarių erkių darbas (lot. Aceria erinea, anksčiau vadinosi Eriophyes tristriatus). Šios erkės yra labai mažos ir jų plika akim neįžiūrėsime. Jos įsitaiso ant apatinės lapo dalies ir čiulpia lapų sultis. Jei tokių gumbų nėra daug, tai jos didelės žalos medžiui nepadaro. Erkės riešutų derliaus tiesiogiai nenaikina. Tačiau, jei jų yra daug, tai medį, žinoma, nusilpnina.

Kol riešutmedis nedidelis ir erkių nedaug, pažeistus lapus galima tiesiog išskinti ir sudeginti, kad daugiau neplistų. Jei riešutmedis jau didesnis ir erkių padarytų gumbų nėra labai daug, galima nekreipti į tai dėmesio. O šiaip erkės yra naikinamos akaricidais. Reikia nuosekliai apipurkšti apatinę lapų dalį. Vieno purškimo gali neužtekti. Po 7 dienų reikia pakartoti.

Ne visi riešutmedžiai yra vienodai mėgstami erkių. Jei pas jus auga mėgstamas, tai ši bėda metai iš metų gali kartotis.

Beje, Nikulino riešutmedį "Kaukazo belaisvės" filmavimo metu taip pat buvo užpuolusios gumbadarės erkės.